Tuto otázku jste vyzváni řešit už poměrně brzy. Vaše dítě nastoupí do mateřské školy a vy se na první rodičovské schůzce dozvíte, jaké nadstandartní služby Vám školka nabízí. Jsou to zájmové kroužky, které Vaše dítě samozřejmě navštěvovat může, ale nemusí. A je pouze na Vašem zvážení, jestli jich využijete nebo ne. Na výběr jsou různé pohybové aktivity pro holčičky i chlapečky, Zumba, jóga, keramika, tancování, cizí jazyk. Zvážit můžete i ty mimoškolní jako je například basketbal, fotbal, a jiné. A právě teď byste se měli zamyslet, zda je to pro Vaše dítě vhodné a co Vaše dítě baví, v čem je dobré. Vy nejlépe znáte svou dceru nebo syna a víte, že pokud mu vadí hluk, neměl by chodit na kroužek, kde hraje hlasitá hudba ke cvičení, je příliš malý (2-3 roky) a nedokáže udržet svou pozornost. Mnoho dětí chce chodit na kroužky jen proto, že tam chodí jeho kamarádi a to samozřejmě není správné. Dítě potom nenavštěvuje kroužek proto, že by ho bavil a měl k němu předpoklady, ale proto, že je tam jeho kamarád a můžou si povídat, často nevěnují pozornost kroužku a vyrušují. A kroužky nejsou velmi často vůbec levnou záležitostí a proto byste v jisté míře měli vybírat kroužky vy, podle charakteru dítěte.
V případě, že víte, že Vaše dítě ještě není na kroužek připraveno, ale ostatní děti ve školce jsou zapsáni na 2 a více kroužků, nic si z toho nedělejte. Každé dítě dospěje do věku, kdy na svůj první kroužek půjde a bude na něj chodit rádo. Někteří rodiče právě děti zájmovými kroužky přetěžují, což je nepochopitelné. Děti pak nemají čas být vůbec dětmi, které by si v mateřské škole měli hrát a kroužek mít pouze jako zpestření, poznání jiných dětí z jiných tříd a tak trochu i socializace, aby se naučili pracovat i v jiné skupině, než je ve své třídě v MŠ, řešit „konflikty“, nepředvídatelné situace a samozřejmě dále naučit se činnosti kroužku, který navštěvují.
Školáci a zájmové kroužky
U školáků už je to daleko snadnější s kroužky. Nejen, že osobnost už je poměrně o dost vyzrálejší a není tu taková obtíž poznat, co dítě baví a dítě už si samo řekne, jaký kroužek by volilo samo podle svého názoru. Nicméně je potřeba mít více možností, ať je z čeho vybírat a tak vybrat ten správný kroužek, na který má dítě nejlepší vlohy a schopnosti a přihlédnout ke kroužku, který by rádo navštěvovalo samo dítě. Také nabídka kroužků už je ve vyšším věku samozřejmě pestřejší. Můžete si vybrat například ze zpěvu, divadelního kroužku, výtvarné činnosti, pohybové aktivity všech směrů, cizí jazyky a jiné. To stejné platí jak pro školáky jako předškoláky. Kroužky vybírejte svědomitě podle charakteru dítěte a za žádnou cenu ho nepřetěžujte. Myslete na jeho celý týdenní harmonogram, aby to vše dávalo, na vše bylo dost času a taky myslete na jeho odpočinek. Dítě by nemělo trávit veškerý svůj čas na kroužcích, ale mělo by mít nárok i na volnou zábavu venku se svými vrstevníky.
Pokud vyberete zájmový kroužek nenásilně, v rámci společné dohody, uvidíte, že se na něj bude těšit. Samozřejmě je vhodné konzultovat práci Vašeho dítěte na kroužku s lektorem či učitelem kroužku. Je možné, že se dítěti zrovna nebude dařit a tak zvolit odhlášení a zkusit popřípadě jiný.