Myčka – tento luxus si dříve mohl dovolit jen málokdo. Dnes ji vlastní téměř každá domácnost. Myčka nejenže díky svému minimalistickému designu skvěle zapadne do kuchyňského interiéru, především za nás udělá velmi neoblíbenou práci – umyje za nás nádobí. Díky tomuto skvělému pomocníkovi již nemáme horu špinavého nádobí ve dřezu a nehádáme se, kdo dnes myje nádobí.
Myčka šitá na míru
Myčka nám ale nešetří jen práci, ale také náš drahocenný čas, a především naše peníze, energii a životní prostředí. Jak ale vybrat tu správnou, která bude prostě šitá na míru každému zákazníkovi?
Hlavním kritériem při výběru myčky by mělo být to, jak velkou máte kuchyň a kolik nádobí se vám denně dokáže nahromadit. Podle toho totiž vyberete velikost myčky. Kapacita je definována počtem souprav, které se do myčky vejdou na jedno umytí. Soupravou se myslí jeden mělký talíř, jeden hluboký talíř, talířek, hrneček, sklenička a příbory.
· Myčka se šířkou 60 centimetrů dovede najednou umýt až 13 souprav nádobí. Během jednoho cyklu mytí spotřebuje asi 22 litrů vody. Prostor v této myčce umožňuje umýt i větší hrnce a pekáče.
· Myčka se šířkou 45 centimetrů umyje jen 8 souprav nádobí. Ta je vhodná pro toho, kdo má v kuchyni méně místa, nebo jeho domácnost tvoří dvě osoby. Během jednoho cyklu mytí spotřebuje asi 14 litrů vody.
· Pro ty, kteří žijí sami, a nádobí mají poskromnu, je ideální stolní myčka, která navíc šetří místo. Kapacita této myčky je 5 souprav na jeden cyklus umytí.
Čím mýt v myčce
Do myčky jsou absolutně nevhodné prostředky na ruční mytí nádobí, protože ji zaplní spoustou pěny a tím ji poškodí nebo rovnou vyřadí z provozu. Proto je důležité vždy používat prostředky, které jsou přímo určené pro myčky. Optimální množství těchto prostředků najdete vždy na obalu od výrobce.
Druhy myček
1. Myčky volně stojící – můžeme volně postavit do prostoru kuchyně.
2. Vestavěné myčky – jsou uzpůsobené pro integraci do kuchyňské linky. Jejich dvířka jsou totožná s dvířky kuchyňské linky, takže skvěle zapadá do interiéru kuchyně.